Capsule Separating Machine , Capsule Opening And Powder-taking Machine(CS-Mini)

Përshkrim i shkurtër:

Capsule Separating Machine , Capsule Opening and Powder-taking Machine (CS-Mini) The best partner of capsule filling machine,each plant should have at least one DECAPSULATOR     ●Principle: The Vacuum Decapsulator creates the air jet to transform 4-5bar compressed air provided by outside air source into the high-frequency pulsed vacuum. The high-frequency pulsed air continuously draws capsules in the working chamber within a certain period. As a result, capsules separate gradually;...


 • Min.urdhër Sasia: 1 copë
 • Koha Lead: 20 ditë pune
 • Port: Shanghai
 • Termat pagesës: L / C, D / A, D / P, T / T
 • Detail Product

  Produkt Tags

  Capsule Separating Machine , Capsule Opening and Powder-taking Machine (CS-Mini)

  The best partner of capsule filling machine,each plant should have at least one DECAPSULATOR

   

  1111

   

  ●Principle:

  The Vacuum Decapsulator creates the air jet to transform 4-5bar compressed air provided by outside air source into the high-frequency pulsed vacuum. The high-frequency pulsed air continuously draws capsules in the working chamber within a certain period. As a result, capsules separate gradually; powder or pellets inside fall down into the barrel. Due to flexible forces instead of mechanical forces, capsule shells keep completely intact; no fragment created in this process

  Kjo decapsulator vakum është në dispozicion për të gjithë kapsula mesme, nuk ka pjesë të ndryshojnë nevojshme.

  ●Actual Use

  The following situation will cause abnormal capsule,it is need to use DECAPSULATOR to recycle powder:

  1.At start-up stage of each batch of drug production,it is easy to appear instable filling of powder during debugging of Capsule Filling Machine,they are unqualified while the product can not meet the requirement with powder filling leve.

  2.During daily production of pharmaceutical enterprises,the unqualified capsule products is caused by abnormal operation of relevant devices.

  3.During daily production of pharmaceutical enterprises,the unqualified capsule products is caused by abnormal raw materials or unstable production process.

  4.Additionally,the research institute of new medicine will also have some capsule products that failed to meet the expected requirements and needs to be improved further during small scale test stage of new drug to group for formula.

  5.Simultaneously,with increasing higher requirements to quality,more and more enterprises will import automation equipment used for determination of weigh&quality of capsule products in its own process,so there will be more unqualified capsule products to have the opportunity to be filtered

  ●Advantages:

  • rikërkimit pastër pluhur, predha nr shpartallua.

  • Pothuajse 100% kapsulë norma e hapur.

  • Kurseni kohë dhe të mbeturinave.

  • Merren me kapsula parregullt në një shpejtësi të lartë.

  • Shkak absolutisht asnjë të keqe në pushtet / fishekëve / tableta brenda kapsulë.

  • aplikueshme për çdo kapsula mesme.

  • Air është vetëm material kontakti me pluhur; asnjë ndotje.

  • predha përdorshme kapsulë pas ndarjes.

  • përshtatshëm për të vepruar, vendin dhe për të ruajtur.

  ●Performance

  Specifikimet CS Model Teknike

  model

  CS-mini

  CS1

  CS2

  CS3

  CS3-A

  CS5

  Max Efikasiteti

  500caps / min

  700caps / min

  3000caps / min

  1000caps / min

  1000caps / min

  5000caps / min

  Gama e aplikueshme

  000 #, 00 #, 0 #, 0el 1 #, 2 #, 3 #, 4 #, 5 # dhe kapsula të tjera të forta

  mënyrë

  Semi-auto

  Semi-auto

  Semi-auto

  Auto

  Auto

  Auto

  sieving

  udhëzues

  udhëzues

  udhëzues

  Auto

  Auto

  Auto

  Tensioni punues

  AC100-240V 50-60Hz

  fuqia Rating

  35W

  35W

  35W

  60W

  60W

  120W

  Dhoma Kapaciteti

  1.7L

  1L

  7.5L

  2.3L

  2.3L

  8.5L

  Dimensionet (mm)

  607 × 310 × 553

  450 x 600 x 650

  840 × 420 × 490

  500 x 400 x 1550

  500 x 400 x 1550

  650×700×1700

  peshë

  45kg

  55kg

  80kg

  80kg

  80kg

  150kg

  Operacioni Style

  Buttons

  Buttons

  Buttons

  Buttons

  touch Screen

  touch Screen

   

  3

   

  ●Typical case

  More than 700 plants in China are using our CAPSULE OPENING AND POWDER-TAKING MACHINE!

  )E@9H8YTBIHDLE$RAL)`V~D

   

  For more information,please click the link below where we uploaded the relevant video on Yu Tube

   https://youtu.be/d32E6t8dOkE 

   

   

   


 • Previous:
 • Next:

 • Related Products

  WhatsApp Online Chat !